Українська
література, 11 клас
Тема. Урок-захист проекту «Літературний бенефіс «Життя на
барикадах поезії». Філософська,
пейзажна, інтимна лірика Ліни Костенко.
Мета
уроку: поглибити знання
учнів про творчість Ліни Костенко; прилучити їх до чарівного світу її поезії;
розкрити тематичне розмаїття поезії; допомогти учням пізнати багатогранний світ
інтимної, філософської та пейзажної лірики, визначаючи її громадянську
одухотвореність, високу художню культуру, багату образність, особливості
індивідуального стилю поетеси;
розвивати усне мовлення, вміння аналізувати
поетичні твори, навички дослідницької, проектної діяльності;
виховувати
національну гідність і свідомість, любов до високого поетичного мистецтва,
шляхетність почуттів.
Обладнання: портрети Ліни Костенко, афоризми поетеси, буклети,
міні-проекти творчих груп, записи віршів, пісень на слова Ліни Костенко, тексти
поезій.
Поезія
– це завжди неповторність.
Якийсь
безсмертний дотик до душі.
Ліна Костенко
Хід уроку
І. Організація класу.
Звучить вірш «Доля» (із презентацією)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми і
мети уроку.
1.
Виходять
журналісти (прес-центр)
-
Доброго
дня! Вітаємо Вас на літературному бенефісі на честь жінки, що вибрала Долю, яка
не тільки не нав’язувалась їй, а ще й відверто попередила про свою виключно
високу ціну, непривабливі перспективи.
-
Так,
вона обрала шлях Поета, хоч розуміла: громадянський обов’язок вимагає від митця
самопожертви. Поезія і Правда тісно пов’язані між собою. Служити поезії –
служити істині.
-
Це –
Ліна Костенко, феномен якої, з одного боку, у сильному, незалежному характері,
який не терпить насильства над собою, а з іншого – у глибинному зв’язку зі
своїм народом, у здатності відчувати болі народу і брати їх на себе.
-
Час
показав: без Правди, на якій наполягала Ліна Костенко, не могло бути справжньої
Поезії, справжнього мистецтва. Творчість Ліни Костенко і тих митців, що чинили
опір Системі, не визнаючи нав’язуваних нею вимог, залишилась у Великій Літературі.
-
І
хоч Ліна Костенко сьогодні далеко від нас, у Києві, її присутність
відчуватиметься у кожному слові поезій, які ми почуємо.
2.
Вчитель.
-
Ми
продовжуємо знайомство з лірикою Ліни Костенко, яку важко розмежувати на
інтимну та громадянську, настільки тісно переплітається в ній особисте та
суспільне. Основні мотиви її творчості – це історія народу, єднання людини з
природою, філософічність буття, кохання, творча праця.
Безкомпромісність – пароль її поезії.
Неповторність – смисловий знак Музи Ліни Костенко.
Сьогоднішній урок – це бенефіс на честь Ліни Костенко як
визнання її заслуг, майстерності. І створений він творчими дослідницькими
групами, у складі яких – читці, літературні критики; прес-центром, а також
центром цікавих новин.
Групи готуються презентувати свої дослідження, а зараз –
слово журналістам.
3. Арт – акція «Влучне слово Ліни Костенко» серед гостей, присутніх на уроці (журналісти передають мікрофон, гості (5-6) зачитують афоризми Ліни
Костенко з буклета).
ІІІ.
Опрацювання програмового матеріалу. Слово творчим групам.
1.
Виступ
І групи (на дошку вчитель вивішує аркуш з написом: «Філософська лірика, її
лейтмотиви, образи»)
Ø
Учні
характеризують філософську лірику, її лейтмотиви, образи, заглибленість у
сутність проблем життя.
Ø
Звучить
вірш «Вечірнє сонце, дякую за день», його аналіз критиками.
Ø
Виразне
читання учнем вірша «Хай буде легко. Дотиком пера», його аналіз.
Ø
Аналіз
поезії «Вже почалось, мабуть, майбутнє».
Ø
Слово
Центру цікавих новин (зачитують цитату Вадима Скуратівського про Ліну
Костенко).
2.
Виступ
ІІ групи (на дошці – напис «Пейзажна лірика, її особливості, здатність відчувати
єдність з природою»)
Ø
Слово
про природу у творчості Ліни Костенко.
Ø
Читання
поезії «Мене ізмалку люблять всі дерева».
Ø
Слово
про пейзажну лірику.
Ø
Аналіз
поезії «Цей ліс живий».
Ø
Слово
критикам.
Ø
Читання
та аналіз поезії «Я вранці голос горлиці люблю».
Ø
Слово
критиків про осінь в поезії.
Ø
Прослуховування
поезії «Осінній день».
Ø
Слово
Центру цікавих новин (про пейзажну лірику).
3.
Виступ ІІІ групи (на дошці – напис
«Інтимна лірика, її емоційне багатство».
Ø
Слово
дослідникам (про інтимну лірику). Звучить пісня «Моя любове» (презентація).
Ø
Слово
критикам.
Ø
Презентація
пісні «Недумано, негадано…».
Ø
Слово
Центру цікавих новин (повідомлення про Ольгу Богомолець).
Ø
Зачитування
вірша «Світлий сонет», його аналіз.
Ø
Слово
критикам про інші поезії циклу.
Ø
Слово
Центру цікавих новин (повідомлення про любов Ліни Костенко і Єжи-Яна
Пахльовського).
IV.
Висновки
1.
Слово
журналістам.
2.
Вчитель.
-
На
основі дослідженого матеріалу можемо зробити висновок, що Ліна Костенко –
значуща особистість в історії України, і нам належить сповна оцінити її місце в
цій історії, робити все, щоб її твори популяризувалися в Україні, доходили до
кожного українця, тому що вони несуть в собі дух української нації.
Отже, можна впевнено казати, що Ліна Костенко – це
сучасний символ української нації, здатний об’єднати
всю Україну на засадах національної свідомості, гордості за свою Батьківщину.
(Слово про роботу творчих груп)
V. Слово
журналістам (підсумки)
- Як і на справжньому бенефісі, ми вітаємо головну
героїню – Ліну Костенко, адже 19 березня у неї День народження.
(Читають текст вітальної листівки. Учні та гості ставлять свої підписи)
Немає коментарів:
Дописати коментар